Koparki gąsienicowe, wady i zalety
Koparka gąsienicowa to jedna z maszyn budowlanych, znajdująca zastosowanie w pracach ziemnych, poruszająca się za pomocą napędu gąsienicowego. Dzięki układowi gąsienic z łatwością poradzi sobie na terenach grząskich, piaskach czy terenach błotnistych.
ZALETY KOPARKI GĄSIENICOWEJ
Dlaczego koparka na gąsienicach jest lepsza?
Główną zaletą koparki gąsienicowej jest równomierne rozłożenie ciężaru maszyny na maksymalnie dużą powierzchnię, co sprzyja zwiększeniu przyczepności pojazdu i zmniejsza możliwość poślizgu maszyny i jego ugrzęźnięcie.
Kolejną zaleta jest możliwość przemieszczania się na większe odległości i pokonywania większych przeszkód np. wzniesień, kamieni czy też różnych wypukłości terenu. Posiada prosty system nabierania urobku i przenoszenia go na niewielkie dystanse.
Dzięki zastosowaniu gąsienic pojazdy te wywierają niewielki nacisk punktowy w przeliczeniu na powierzchnię w porównaniu z tradycyjnymi koparkami kołowymi.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie koparki?
Przy wyborze koparki gąsienicowej należy wziąć pod uwagę jej moc, wielkość spalania, łatwość serwisowania i sterowania, awaryjność i łatwość pracy.
Jeżeli potrzebujesz pomocy, nie wiesz jaka koparka będzie najlepsza lub po prostu szukasz sprawdzonego źródła, z którego możesz kupić swoją maszynę:
Koparka gąsienicowa bez problemu wjedzie na plac budowy niezależnie od warunków pogodowych. Dzięki możliwości swobodnego poruszania się może podjechać w wybrane miejsce.
WADY KOPAREK GĄSIENICOWYCH
Główną wadą takiej maszyny jest wysoki koszt zakupu, produkcji i eksploatacji. Oczywistą sprawą jest bowiem fakt, że mechanizm jezdny i napędowy takiego rozwiązania jest zdecydowanie bardziej skomplikowany aniżeli koparki na kołach. Ponadto koparki kołowe przy pomocy specjalnych nakładek nadają się także do pracy na torach.
Ze względu na napęd gąsienicowy, występuje zagrożenie zniszczenia asfaltu, dlatego stosowane są specjalnie do tego celu stworzone gumowe nakładki.
UKŁAD, MECHANIZM GĄSIENICOWY W KOPARKACH
Naprawa gąsienicy w koparce
Najczęstszą przyczyną awarii w układzie napędowym koparki gąsienicowej jest po prostu zerwana gąsienica. Niezależnie od tego czy została ona rozerwana czy po prostu spadła akurat ta naprawa jest całkiem prosta.
Kolejne częste naprawy związane z eksploatacją gąsienicy koparki jest wymiana rolek prowadzących czy wymiana płytek, klepek gąsienicy. Wypustki na klepkach zużywają się, przez co koparka traci przyczepność.
Używane koparki NA SPRZEDAŻ
Oferujemy koparki gąsienicowe i kołowe, różne typy i modele koparek
Specjaliści z firmy MASZYNY BETOMEX posiadają ogromne zaplecze wśród koparek. Jeżeli interesują Państwa sprawdzone, sprawne i w rozsądnej cenie koparki na gąsienicach zapraszamy do przeglądnięcia naszej kategorii: KOPARKI KOŁOWE i KOPARKI GĄSIENICOWE
Konstrukcja, budowa jezdnego układu gąsienicowego w koparce
Układarki asfaltu praktycznie w każdym przypadku mają zastosowanie w budownictwie drogowym. Właściwie wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z asfaltem.
Układ gąsienicowy charakteryzuje pojazdy poruszające się w terenie przy pomocy gąsienic. Koła nośne otoczone są zamknięta taśmą gąsienicową. System ten posiada również koło napędzające i koło kierunkowe. Za pomocą zawieszenia system ten jest połączony z pojazdem.
Trwałość napędu gąsienicowego
Napęd gąsienicowy głównie jest wykorzystywany w spychaczach, koparkach i innych pojazdach poruszających się na nawierzchni nieutwardzonej.
Trwałość napędu gąsienicowego jest dłuższa niż napędu gąsienicowego. Producenci szacują, że gąsienica prawidłowo używana powinna pracować przez min. 3000 moto godzin. Występuje bardzo prosta zasada – im mniej przejazdów przez asfalt, tym dłuższa żywotność i
trwałość gąsienicy.
Jaka jest maksymalna prędkość koparki na gąsienicach
Koparki gąsienicowe są zdecydowanie wolniejsze od koparek kołowych. Ich maksymalna prędkość zwykle nie przekracza 20 – 35km/h, gdzie zwykle koparka kołowa porusza się z maksymalną prędkością 40 km/h.